Wersje językowe
 
Waluty
Produkt dnia
A020.2 Garnitur chłopięcy w paski Folletti
A020.2 Garnitur chłopięcy w paski Folletti

199,00 zł

161,79 zł

szt.
22A002 Lniany Garnitur chłopięcy Folletti
22A002 Lniany Garnitur chłopięcy Folletti

249,00 zł

202,44 zł

szt.
23A011 Komplet chłopięcy  w kratkę
23A011 Komplet chłopięcy w kratkę

189,00 zł

153,66 zł

szt.
Cenniki do pobrania
Ubranko do chrztu z wełny merynośów na lato?
Ubranko do chrztu z wełny merynośów na lato?

 

Ubranka do chrztu od SzafaKrasnali z wełny owiec merynosów to doskonałe zestawy na ciepły dzień i wizytę w chłodnym kościele lub chłodniejszy wieczór,

Kardigany, swetry lub bezrękawniki, wykonane z wełny merynosów , spodenki z bawełny i koszula bawełniana w rowerki i elegancka muszka, kod zestawów w sklepie: A010, A011, A012 – polecamy

 

Grzeje zimą, chłodzi latem – czy wełna merynosów jest rzeczywiście tak wspaniała?

Termoaktywność

Jak to działa? Gdy owca jest ogolona, włókna jej włosia nadal prostują się, gdy temperatura rośnie (umożliwiając oddawanie ciepła), a przy jej spadku znów się zwijają (pomagając ciepło zatrzymać ). Naturalne właściwości termoaktywne, czyli dostosowanie się do panującej temperatury, to cecha którą  wełna merynosów zachowuje także po obróbce.

Dlaczego nie gryzie?

Dlatego, że jej włókna są niespotykanie cienkie (kilkukrotnie cieńsze od tradycyjnej wełny) i sprężyste. Przy kontakcie ze skórą nie wbijają się, tylko zginają, nie drażniąc przy tym skóry. Na powierzchni włókien są samooczyszczające się łuski, dzięki nim wełna ma właściwości przeciwbakteryjne i wypiera nieprzyjemne zapachy.

Jak pielęgnować?

Ubrania z wełny merynosów warto czasem wyprać w środku zawierającym lanolinę. Lanolina to tłuszcz wyczesywany z wełny owczej, który powoduje, że pot nie ma możliwości osiadania na niej w sposób trwały, dzięki temu nie ulega rozkładowi w jej włóknach (to właśnie powoduje nieprzyjemny zapach). Lanolina w naturze chroni wełnę owiec przed zamoczeniem. NIGDY nie należy używać proszków do prania wełnianej odzieży. Proszek niszczy włókna i może zmienić strukturę wełny, która traci elastyczność, w ten sposób odzież bardzo łatwo się dziurawi (zadbana wełna jest dość wytrzymała). Zatem ubrania z wełny najlepiej prać w środkach przeznaczonych do prania wełny.
 
Wady
 

Oczywiście, że są wady ( kto ich nie ma ;).  Przede wszystkim pranie wymaga większego zaangażowania. Program prania wełny w pralce, to z mojego doświadczenia niewystarczający sposób, by ją oczyścić (zwłaszcza gdy noszą ją dzieci). W pralce, którą mam w domu, program jest super delikatny, polega na namaczaniu i delikatnym bujaniu bębna. Wkładam do pralki bluzkę z plamą z jogurtu i wyciągam ją z tą plamą (z tym że namoczoną). Dlatego najlepiej prać w rękach, w letniej wodzie, lub robić w ten sposób pranie wstępne, jeśli ktoś odważy się włożyć wełnę do pralki. No i kurczy się, gdy jest niewłaściwie potraktowana (wbrew panującej opinii nie tyle szkodzi jej wysoka temperatura, co wysokie obroty, np. w czasie wirowania). Wełna schnie też dość długo, na co czasem skarżą się użytkownicy termoaktywnej bielizny. Przy dużej aktywności fizycznej (bieganie, jazda rowerem, itp.) lepiej mogą się sprawdzić tkaniny syntetyczne, które szybciej odparowują wilgoć. Kolejna wada to wysoka cena.

 
Zalety
 
Nie przesiąka zapachem potu i grzeje nawet wówczas, gdy jest mokra. Jest termoaktywna i niegryząca, o czym była już mowa. Trudno się brudzi. Jest naturalna. Dlatego wydaje mi się idealna dla dzieci, bo one rzadko kiedy się pocą. W jesienne, czy zimowe dni ubrania z wełny merino zapewniają odpowiednie ciepło ciału, nie powodując przegrzania.
 
Można się w niej zakochać. Nie wiem, czy to wada, czy zaleta. Zdecydowanie można ją polecić tym, którzy lubią komfort cieplny i nie pocą się ponad przeciętną. Sprawdza się idealnie w czasie podróży – nie mnie się i nie przesiąka nieprzyjemnym zapachem potu. Oraz przy umiarkowanej aktywności fizycznej. Obecnie nie wyobrażam sobie zimy bez wełnianej bluzki i kalesonów, jakkolwiek to brzmi… i jakkolwiek wygląda :).
 
*Merynosy to gatunek owiec górskich pochodzących z Azji, które musiały się zmagać z ekstremalnie trudnymi warunkami – w dzień upały, nocą mrozy, a także silne wiatry. Gatunek w XII wieku dotarł na Półwysep Iberyjski, a stamtąd do innych krajów Europy (ale dopiero w XVIII wieku). Merynosy są bardzo cenione ze względu na runo. Obecnie  większość najlepszych jakościowo hodowli mieści się w Nowej Zelandii i Australii.
Nasza wełna to produkt 100% wykonany we Włoszech  https://i2.wp.com/flags.fmcdn.net/data/flags/w580/it.png?resize=29%2C19 made in italy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl